Bakan Göktaş duyurdu: Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi açıklanacak

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ – ANKARA /  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bir etkinlik düzenleyeceklerini belirterek, “Etkinlikte 2024-2028 yıllarını kapsayan 2. Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planımızı kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Göktaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik soru üzerine “8 Mart’ta Bakanlık olarak Cumhurbaşkanımızın da katılacağı çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacağız. ‘Türkiye ile Güçlenen Türkiye’ye Güç Veren Kadınlar’ temasıyla gerçekleştireceğimiz etkinlikte 2024-2028 yıllarını kapsayan 2. Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planımızı kamuoyu ile paylaşacağız” yanıtını verdi.

PLANDA 83 FAALİYET YER ALIYOR

Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı tüm kurum ve kuruluşların katkılarını alarak ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla hazırladıklarını söyleyen Göktaş, “Planda 5 temel amaç, 20 strateji, 83 faaliyet yer alıyor. Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı tüm kamu kurumları, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile eşgüdüm içerisinde yürütmeyi hedefliyoruz. Söz konusu eylem planı ile Türkiye Yüzyılı’nda kadının hayatın her alanında daha görünür, söz sahibi ve güçlü bir şekilde yer almasını sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

BM TOPLANTISINA KATILACAK

Hafta sonu ABD’ye gideceğini ve BM Kadının Statüsü Komisyonu toplantılarına katılacağına kaydeden Göktaş, “Orada, ülkemizin kadın, çocuk ve ailenin güçlendirilmesine yönelik vizyonunu anlatacağız. Türkiye’nin ‘kimseyi geride bırakmayan’ sosyal hizmet konusundaki bakış açısını BM platformunda diğer ülkelerle paylaşacağız. Bununla birlikte ülke beyanımızı gerçekleştireceğiz. BM çatısı altında çatışma bölgelerinde kadınların ve çocukların durumlarını ele alacağımız uluslararası kuruluş ve ülke temsilcilerini davet ettiğimiz bir yan etkinlik düzenleyeceğiz. Kadınları ve çocukları konuşurken elbette ki Filistin’den de bahsedeceğiz. Bu konuyu ne kadar çok kamuoyu gündemine taşıyabilirsek o kadar farkındalık oluşacağını biliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x