Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, İBB Başkanı İmamoğlu’nun açılışa davet edildiği iddialarını yalanladı

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı’nın yarınki açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Fatih Belediyesi tarafından davet edildiği yönündeki açıklamasına ilişkin, “Fatih’te bir açılış yapılıyor. Biz bütün herkese burada böyle bir açılış yapılacağını bilgi mahiyetinde duyuruyoruz.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu “Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi”ne ilişkin Yedikule İstasyonu’nda incelemelerde bulundu. Bakan Uraloğlu’na eşlik eden Turan, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İmamoğlu’nun bugünkü açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın Kazlıçeşme’de yapılacak açılışa Fatih Belediye Başkanı tarafından gönderilen bir maille davet edildiğine yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Turan, Bakanlıkça İmamoğlu’na herhangi bir davet gönderilmediğini söyledi.

Turan, “Fatih’te bir açılış yapılıyor. Devletin işleyişinde bir açılış yapıldığında nihayet de burası Kültür ve Turizm Bakanlığı değil. Orası bu işleyişle ilgili bir birim. Biz bütün herkese de burada böyle bir açılış yapılacağını bilgi mahiyetinde duyuruyoruz.” diye konuştu.

İstanbul gibi bir metropolün sanki hiçbir sorunu yokmuş gibi 3 gündür bu konunun konuşulduğunu dile getiren Turan, “Bu polemik üzerinden ‘Davet edildim, edilmedim’ konuşmasını üzülerek izledim. 15 dakika kamuoyunun önünde bir açıklama yapıyor başkan ‘Bu davet etti, başkan davet etti’. Bunu özel kalemlerimiz kendi işlerinde konuştular. O yazışmaları da ben yayınlarım. Ama bu ayıp, kamuoyunun gündemi bu değil. Bir açılış yapılıyor. Bu sevinç hepimizin sevinci. İstanbul Belediye Başkanı’nın da sevinci.” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’nun eski bir arkadaşı, AK Parti’nin İBB Başkan adayı Murat Kurum’un da eski bir çalışma arkadaşı olduğunu kaydeden Turan, şöyle devam etti:

“İkisini tanıyan biri olarak söylüyorum. Ekrem Bey polemik konusunda çok başarılı. Murat Bey de polemik konusunda başarısız. Murat Bey bir şey de çok başarılı, çalışma arkadaşı olarak söylüyorum. Çünkü bizim disiplinimizde sadece, sadece çalışmak var. İnsanlar için hizmet etmek var. Bir dostu, bir arkadaşı olarak biraz da kızarak söylüyorum. Eğer bu seçimde Sayın İmamoğlu, İstanbul’da seçimi kaybedecek olsa ya da bugün görevi bırakacak olsa hangi hizmetiyle hangi özelliğiyle anılacak? Bir tek şeyle anılacak bu 5 yılda. Polemikleriyle anılacak. Sayın Cumhurbaşkanı’na, bakanlara, her kesime laf yetiştirmesiyle konuşulacak. İstanbulluların, ihtiyacını görecek, polemik yapmayacak, çalışkan bir başkana ihtiyacı var. Bana göre bu seçimde vatandaşımızın karar vereceği şey şu, sadece polemiklerin peşinden koşan, ‘Davet edildik, edilmedik, Cumhurbaşkanımız onu dedi, bunu dedi, bakan öyle söyledi, bunu söyledi.’ Bu polemikleri üreten bir başkan mı seçecek? Yoksa çalışacak bir başkan mı seçecek?”

İstanbul’un merkez ilçesinde 5 yıldan beri belediye başkanlığı görevinde olduğunu hatırlatan Turan, istemesi halinde kendisinin de her gün bir polemikle gündeme gelebileceğini ancak kendilerinin sadece çalıştığını vurguladı.

“Kendisi polemik üstadı, polemik üzerinden dövebilir”

İmamoğlu’nun açılış gezmek istemesi halinde Karasurları Millet Bahçesi projelerinin açılışına gelebileceğini söyleyen Turan, “Meselemiz açılış ya da kapanış değil. Sayın Başkan’ın da derdi davet almak ya da davet edilmek, edilmemek değil. Polemik üzerinden yenebilir. Murat Kurum Bey polemikçi değil, çalışkan bir bakandır, çalışkan bir belediye başkanıdır. Polemikle onu yenebilir ama çalışmayla onu yenemez. İstanbul’un ihtiyacı olan, polemik midir, çalışma mıdır? Bunu toplumun vicdanına havale ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Turan, kamuoyunun gündemine hiçbir zaman polemikle gelmediğini belirterek, “Mesele davetiye değil. Murat Bey’i buradan döveceğini herhalde zannediyor. Doğrudur, kendisi polemik üstadı, polemik üzerinden dövebilir. Biz zaten polemikçi bir belediye başkanı istemiyoruz. Biz İstanbul’da çalışan bir belediye başkanı istiyoruz. İstanbul halkının asıl ihtiyacı olan da İstanbul için çalışan ve çalışkan bir belediye başkanıdır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x